
The Story
The Burj chandelier is inspired by one of the most stunning hotels in the world, the Burj Al Arab. Like the hotel, this masterpiece is a symbol of the modern age and luxury combined. It’s also a strong, decorative structure, fully made of gold-plated brass, with a delicately handmade glass tube.
Product Specifications:
- Diameter: 47 inches
- Height: 51 inches
- Weight: 141 pounds
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Burj chandelier is inspired by one of the most stunning hotels in the world, the Burj Al Arab. Like the hotel, this masterpiece is a symbol of the modern age and luxury combined. It’s also a strong, decorative structure, fully made of gold-plated brass, with a delicately handmade glass tube.
Product Specifications:
- Diameter: 47 inches
- Height: 51 inches
- Weight: 141 pounds
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
























