Original: $1,620.00
-65%$1,620.00
$567.00The Story
Inspired by nature and its majestic forests, this gold leafed Foret pendant features modern branches adorned with bold, hand-cut faceted crystal leaves. Also available in silver leaf.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Crystal |
| Body Finish | Brass/Silver |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E14 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Inspired by nature and its majestic forests, this gold leafed Foret pendant features modern branches adorned with bold, hand-cut faceted crystal leaves. Also available in silver leaf.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Crystal |
| Body Finish | Brass/Silver |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E14 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |


















