Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00The Story
The Soap Chandelier is their medium-sized, modern ceiling light made of solid brass with mouth blown glass globes. This is the perfect contemporary light fitting to make a statement in your home or commercial property. The workmanship and quality is of the highest standard. This comes in three different finishes and can be altered to your required height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass, Glass |
| Finish | Brass, Black Gunmetal, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G4(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Soap Chandelier is their medium-sized, modern ceiling light made of solid brass with mouth blown glass globes. This is the perfect contemporary light fitting to make a statement in your home or commercial property. The workmanship and quality is of the highest standard. This comes in three different finishes and can be altered to your required height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass, Glass |
| Finish | Brass, Black Gunmetal, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G4(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |









