Original: $979.00
-65%$979.00
$342.65The Story
The Agatha Sconce marries brushed metal and alabaster in an elegant and versatile architectural form. This seemingly simple design masks a triumph of engineering that harnesses cutting-edge LED technology, eliminating hot spots and resulting in an even glow that magically brings the alabaster to life, revealing the beautiful natural veining unique to each piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze/Polished Nickel |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | LED Light Strip |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Agatha Sconce marries brushed metal and alabaster in an elegant and versatile architectural form. This seemingly simple design masks a triumph of engineering that harnesses cutting-edge LED technology, eliminating hot spots and resulting in an even glow that magically brings the alabaster to life, revealing the beautiful natural veining unique to each piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze/Polished Nickel |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | LED Light Strip |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























