Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50The Story
Inspired by the elegance of natural stone and modern artistry, the Alabaster Bead LED Pendant Light features a graceful chain of luminous alabaster beads, suspended between two sleek antique bronze canopies. Each bead is carefully crafted from Spanish natural alabaster, showcasing unique veining and a polished finish that glows warmly when illuminated. The design blends organic beauty with refined craftsmanship — ideal for high ceilings, staircases, and statement interiors.
Dimension
| Model | Dimensions (cm) | Dimensions (in) | Power | Alabaster Beads |
|---|---|---|---|---|
| A | L36 × W7.5 × D10 | L14.17" × W2.95" × D3.94" | 14W | 4 |
| B | L80 × W6 × H180 | L31.50" × W2.36" × H70.87" | 84W | 24 |
| C | L80 × H87 | L31.50" × H34.25" | 75W | 22 |
| D | D150 × H400 | D59.06" × H157.48" | 224W | 64 |
| E | D180 × H600 | D70.87" × H236.22" | 368W | 105 |
| F | D120 × H10 | D47.24" × H3.94" | 98W | 28 |
| G | D80 × H400 | D31.50" × H157.48" | 210W | 60 |
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/22/24/28/60/64/105 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Inspired by the elegance of natural stone and modern artistry, the Alabaster Bead LED Pendant Light features a graceful chain of luminous alabaster beads, suspended between two sleek antique bronze canopies. Each bead is carefully crafted from Spanish natural alabaster, showcasing unique veining and a polished finish that glows warmly when illuminated. The design blends organic beauty with refined craftsmanship — ideal for high ceilings, staircases, and statement interiors.
Dimension
| Model | Dimensions (cm) | Dimensions (in) | Power | Alabaster Beads |
|---|---|---|---|---|
| A | L36 × W7.5 × D10 | L14.17" × W2.95" × D3.94" | 14W | 4 |
| B | L80 × W6 × H180 | L31.50" × W2.36" × H70.87" | 84W | 24 |
| C | L80 × H87 | L31.50" × H34.25" | 75W | 22 |
| D | D150 × H400 | D59.06" × H157.48" | 224W | 64 |
| E | D180 × H600 | D70.87" × H236.22" | 368W | 105 |
| F | D120 × H10 | D47.24" × H3.94" | 98W | 28 |
| G | D80 × H400 | D31.50" × H157.48" | 210W | 60 |
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spanish Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/22/24/28/60/64/105 |
| Light Source | Integrated LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























