Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50The Story
Introduce an artful dynamic to your space with our Alabaster Double Pendulum Chandelier. This stunning piece features a gracefully arched structure in a warm light bronze brass finish, from which two solid alabaster globes are suspended. The counterbalanced pendulums allow you to manually adjust the height of each light, creating a custom, sculptural look. The milky alabaster provides a soft, diffused glow, perfect for creating an ambient and sophisticated atmosphere in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introduce an artful dynamic to your space with our Alabaster Double Pendulum Chandelier. This stunning piece features a gracefully arched structure in a warm light bronze brass finish, from which two solid alabaster globes are suspended. The counterbalanced pendulums allow you to manually adjust the height of each light, creating a custom, sculptural look. The milky alabaster provides a soft, diffused glow, perfect for creating an ambient and sophisticated atmosphere in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Alabaster |
| Counterweight Sphere Material | Case Iron |
| Finish | Patina |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























