Original: $2,450.00
-65%$2,450.00
$857.50The Story
The Alabaster Flakes Linear Chandelier is a breathtaking study in organic geometry. Featuring hand-selected slabs of natural alabaster with raw, irregular edges, this fixture redefines linear lighting as a sculptural art form. Suspended by clean, architectural rods, the overlapping stone "flakes" create a rhythmic, textured screen that diffuses light into a soft, moon-like glow, making it the ultimate centerpiece for sophisticated dining and culinary spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass / Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Alabaster Flakes Linear Chandelier is a breathtaking study in organic geometry. Featuring hand-selected slabs of natural alabaster with raw, irregular edges, this fixture redefines linear lighting as a sculptural art form. Suspended by clean, architectural rods, the overlapping stone "flakes" create a rhythmic, textured screen that diffuses light into a soft, moon-like glow, making it the ultimate centerpiece for sophisticated dining and culinary spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass / Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 LED Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























