Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50The Story
This labaster Round Chandelier Is Handcrafted From Natural Spanish Alabaster Imported Directly From Spain. Designed For Both Pendant And Flush-Mount Installation, It Features A Softly Glowing Double-Layered Alabaster Shade That Creates Gentle, Ambient Illumination. With Its Warm, Non-Glare Effect And Unique Stone Veining, This Chandelier Brings Organic Luxury To Dining Rooms, Living Areas, Or Bedrooms—Each Piece A Unique Work Of Art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Alabaster |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 12 / 14 / 15 / 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This labaster Round Chandelier Is Handcrafted From Natural Spanish Alabaster Imported Directly From Spain. Designed For Both Pendant And Flush-Mount Installation, It Features A Softly Glowing Double-Layered Alabaster Shade That Creates Gentle, Ambient Illumination. With Its Warm, Non-Glare Effect And Unique Stone Veining, This Chandelier Brings Organic Luxury To Dining Rooms, Living Areas, Or Bedrooms—Each Piece A Unique Work Of Art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal & Alabaster |
| Finish | Brass (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 / 12 / 14 / 15 / 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























