The Story
In the Median Series, translucent alabaster planes are elegantly pierced by a fluted brass core—a sculptural dialogue between ancient Middle Eastern adornment and a bold, futurist vision. A concealed light source breathes life into the stone, casting a soft radiance that explores the captivating tension between the solid and the ethereal.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | 8W Dimmable LED Module (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
In the Median Series, translucent alabaster planes are elegantly pierced by a fluted brass core—a sculptural dialogue between ancient Middle Eastern adornment and a bold, futurist vision. A concealed light source breathes life into the stone, casting a soft radiance that explores the captivating tension between the solid and the ethereal.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | 8W Dimmable LED Module (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























