Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00The Story
The Pantheon Table Lamp channels the iconic geometric aesthetics of the 1970s, reimagined for modern interiors. Featuring a sleek black metal base and a refined pleated white lampshade, this lamp is available in two premium options: a luxurious marble alabaster version and an accessible yet high-quality PVC dupe. Its compact design and bold silhouette make it a standout piece in bedrooms, living rooms, or home offices.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26(included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Pantheon Table Lamp channels the iconic geometric aesthetics of the 1970s, reimagined for modern interiors. Featuring a sleek black metal base and a refined pleated white lampshade, this lamp is available in two premium options: a luxurious marble alabaster version and an accessible yet high-quality PVC dupe. Its compact design and bold silhouette make it a standout piece in bedrooms, living rooms, or home offices.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26(included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























