Original: $700.00
-65%$700.00
$245.00The Story
Illuminate your space with the organic warmth of the Arica Wall Sconce. At the heart of this design is a hand-selected natural alabaster shade, where delicate swirls of veining ensure that no two fixtures are exactly alike. This translucent stone softens the light into a creamy, romantic glow, creating a serene atmosphere in your bathroom or hallway. Anchored by a sleek metal backplate, the Arica allows the raw beauty of the stone to take center stage, turning everyday lighting into a one-of-a-kind sculptural statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Illuminate your space with the organic warmth of the Arica Wall Sconce. At the heart of this design is a hand-selected natural alabaster shade, where delicate swirls of veining ensure that no two fixtures are exactly alike. This translucent stone softens the light into a creamy, romantic glow, creating a serene atmosphere in your bathroom or hallway. Anchored by a sleek metal backplate, the Arica allows the raw beauty of the stone to take center stage, turning everyday lighting into a one-of-a-kind sculptural statement.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























