The Story
Delight in simplicity and symmetry in our Astoria family. Bubbles of light balance on and balloon forth from trumpets of cast metal. Opal-etched glass diffusers poise in balanced rows, above and below, along a wheel of light, concealing warm, dimmable LED bulbs.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Burnished brass-finished steel, Opal Glass Shades |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Delight in simplicity and symmetry in our Astoria family. Bubbles of light balance on and balloon forth from trumpets of cast metal. Opal-etched glass diffusers poise in balanced rows, above and below, along a wheel of light, concealing warm, dimmable LED bulbs.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Burnished brass-finished steel, Opal Glass Shades |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























