![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze]](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-1.jpg)
Original: $2,872.80
-65%$2,872.80
$1,005.48The Story
Mid-Century Modern in style, Brass Chandelier Biba is a great lighting solution for contemporary open plan living areas.
Product Specifications:
- Height: 12 inches
- Width/Diameter: 55 inches
- Length: 9 inches
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze] - Image 2](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-2.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze] - Image 3](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-3.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze] - Image 4](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-4.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze] - Image 5](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-5.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Biba Modern Brass Chandeliers - [Brass/Bronze] - Image 6](/images/manorlight.shop/images/product/biba-chandeliers-eichholtz-6.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Mid-Century Modern in style, Brass Chandelier Biba is a great lighting solution for contemporary open plan living areas.
Product Specifications:
- Height: 12 inches
- Width/Diameter: 55 inches
- Length: 9 inches
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
























