The Story
With its tiered structure and mixed-metal finish, this chandelier is more than a light fixture—it’s a statement piece. Perfect for adding a touch of "modern classic" charm to your dining room, living area, or suite.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Belgian linen shade |
| Finish | Aged Old Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
With its tiered structure and mixed-metal finish, this chandelier is more than a light fixture—it’s a statement piece. Perfect for adding a touch of "modern classic" charm to your dining room, living area, or suite.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Belgian linen shade |
| Finish | Aged Old Bronze, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























