Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00The Story
This charming Burton Marble Chandelier managed to combine practicality with elegance, is perfect for mounting on the ceiling in a living room. And the design of this product makes itself overall more postmodern.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 23.6”(60cm) x H 23.6”(60cm)
- Size: Dia 31.5”(80cm) x H 23.6”(60cm)

- Size: Dia 39.4”(100cm) x H 31.5”(80cm)
- Size: Dia 47.2”(120cm) x H 31.5”(80cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This charming Burton Marble Chandelier managed to combine practicality with elegance, is perfect for mounting on the ceiling in a living room. And the design of this product makes itself overall more postmodern.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 23.6”(60cm) x H 23.6”(60cm)
- Size: Dia 31.5”(80cm) x H 23.6”(60cm)

- Size: Dia 39.4”(100cm) x H 31.5”(80cm)
- Size: Dia 47.2”(120cm) x H 31.5”(80cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























