Original: $1,800.00
-65%$1,800.00
$630.00The Story
Elevate your space with the Callisto Linear Pendant Lamp, where the soul of the past meets timeless elegance. This isn't just a light source; it's a curated piece of art, designed to become the captivating centerpiece of any room. By masterfully blending distressed brass with pristine alabaster, Callisto delivers a style that is both retro and effortlessly modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Drak Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Elevate your space with the Callisto Linear Pendant Lamp, where the soul of the past meets timeless elegance. This isn't just a light source; it's a curated piece of art, designed to become the captivating centerpiece of any room. By masterfully blending distressed brass with pristine alabaster, Callisto delivers a style that is both retro and effortlessly modern.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Drak Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/3 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























