Original: $1,259.00
-65%$1,259.00
$440.65The Story
All pieces in our “Ceramic Ginkgo Series” are inspired by ginkgo leaves.This ancient tree has thrived throughout history and is a potent symbol of vitality and longevity. The Ginkgo Collection taps into the principles of living nature and the life sustaining relationship between sun and tree. Each individually-crafted porcelain leaf is positioned exactly, to capture and reflect light in a particular way, mirroring the dynamic harmony nature itself creates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass, Porcelain |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Number of Lights | 6 / 8/ 10 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
All pieces in our “Ceramic Ginkgo Series” are inspired by ginkgo leaves.This ancient tree has thrived throughout history and is a potent symbol of vitality and longevity. The Ginkgo Collection taps into the principles of living nature and the life sustaining relationship between sun and tree. Each individually-crafted porcelain leaf is positioned exactly, to capture and reflect light in a particular way, mirroring the dynamic harmony nature itself creates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass, Porcelain |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Number of Lights | 6 / 8/ 10 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























