Original: $4,590.00
-65%$4,590.00
$1,606.50The Story
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and antique brass or bronze iron accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 100-watt max E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | Features an inline on/off foot switch. |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Celebrating the organic beauty of natural alabaster, our Chayla Collection elegantly showcases the stone’s unique veining and tonal variations. Featuring contrasting metal accents, Chayla’s enclosed shade is carved from a single slab of alabaster emitting a warm, diffused glow.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from natural alabaster and antique brass or bronze iron accents. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 100-watt max E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | Features an inline on/off foot switch. |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























