
Original: $3,934.00
-65%$3,934.00
$1,376.90The Story
An elegant chandelier featuring shades hewn from solid alabaster. The soft opalescent alabaster shades are offset by the clean contemporary lines of the hand-grained metalwork. When lit, the alabaster shades offer a stunning diffused light and display a fascinating natural marbled texture.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Gold / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
An elegant chandelier featuring shades hewn from solid alabaster. The soft opalescent alabaster shades are offset by the clean contemporary lines of the hand-grained metalwork. When lit, the alabaster shades offer a stunning diffused light and display a fascinating natural marbled texture.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid Brass, Spanish Alabaster |
| Finish | Gold / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























