Original: $900.00
-65%$900.00
$315.00The Story
This stunning table lamp combines the warm sophistication of copper with the soft elegance of alabaster. The half-dome alabaster shade diffuses light beautifully, casting a warm, ambient glow that adds a cozy atmosphere to any space. Supported by a polished copper stem and base, this lamp brings a touch of luxury to bedrooms, living rooms, or offices, making it an eye-catching statement piece.
Ideal for modern, Art Deco, and transitional interiors, the unique mix of materials provides both style and functionality, making this lamp a refined addition to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E14 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This stunning table lamp combines the warm sophistication of copper with the soft elegance of alabaster. The half-dome alabaster shade diffuses light beautifully, casting a warm, ambient glow that adds a cozy atmosphere to any space. Supported by a polished copper stem and base, this lamp brings a touch of luxury to bedrooms, living rooms, or offices, making it an eye-catching statement piece.
Ideal for modern, Art Deco, and transitional interiors, the unique mix of materials provides both style and functionality, making this lamp a refined addition to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E14 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























