
Original: $2,490.00
-65%$2,490.00
$871.50The Story
If you are looking for a Deco-influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien XL has more than a hint of Art Deco decadence with its 140 cm diameter. The circular frame with a nickel finish is inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The ring can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
If you are looking for a Deco-influenced chandelier then look no further. Chandelier Damien XL has more than a hint of Art Deco decadence with its 140 cm diameter. The circular frame with a nickel finish is inset with frosted glass rods and just waiting to reflect the light in a hundred different ways. The ring can be hung in any desired position by adjusting the length of the cables. Ideally suited to modern and 1920s and 1930s homes.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Finish |
| Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED light strips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























