Original: $2,389.00
-65%$2,389.00
$836.15The Story
The Crystal chandelier is inspired by the elaborate designs of late Georgian era chandeliers. This handcrafted range features many hallmarks of Georgian design including large crystal baluster centrepieces, precision cut glass crystals, candle lights and corresponding bobeche dishes originally used to collect candlewax. These elaborate and romantic features are starkly contrasted with the rustic aged metal patina of our proprietary Antique Rust finish to create its uniquely authentic and Timothy Oulton look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18/24/30/36 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Crystal chandelier is inspired by the elaborate designs of late Georgian era chandeliers. This handcrafted range features many hallmarks of Georgian design including large crystal baluster centrepieces, precision cut glass crystals, candle lights and corresponding bobeche dishes originally used to collect candlewax. These elaborate and romantic features are starkly contrasted with the rustic aged metal patina of our proprietary Antique Rust finish to create its uniquely authentic and Timothy Oulton look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18/24/30/36 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























