The Story
The Daphne Table Lamp is an elegant lighting fixture that combines classic design with modern functionality. This lamp features a sleek silhouette with a coordinating shade, offering a sophisticated touch to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Daphne Table Lamp is an elegant lighting fixture that combines classic design with modern functionality. This lamp features a sleek silhouette with a coordinating shade, offering a sophisticated touch to any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from either a bronze or light bronze-finished steel with coordinating shades. |
| Finish | Black & White, Ecru |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























