Original: $1,850.00
-65%$1,850.00
$647.50The Story
Exceptionally well crafted, Chandelier Dino appeals to both classic and modern tastes. Its rich antique brass finish is paired with a bold geometric design that evokes the retro aesthetic of the 1950s and 1960s. Made of white glass and adorned with an antique brass rim, six cone-shaped architectural shades complete its Mid-Century Modern look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Antique Brass / Bronze Heighlight |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Exceptionally well crafted, Chandelier Dino appeals to both classic and modern tastes. Its rich antique brass finish is paired with a bold geometric design that evokes the retro aesthetic of the 1950s and 1960s. Made of white glass and adorned with an antique brass rim, six cone-shaped architectural shades complete its Mid-Century Modern look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Antique Brass / Bronze Heighlight |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























