
Original: $2,590.00
-65%$2,590.00
$906.50The Story
A perfect blend of classic elegance and contemporary refinement, this chandelier elevates living rooms, dining areas, and entryways alike. Handcrafted from premium veined or pure white alabaster, it softly diffuses ethereal light while delicate etched motifs cast enchanting shadows, enriching the space with ambient warmth.
A sleek stem in a rich dark brass patina grounds the design with bold sophistication, making it as timeless as it is striking.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless + Alabaster |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A perfect blend of classic elegance and contemporary refinement, this chandelier elevates living rooms, dining areas, and entryways alike. Handcrafted from premium veined or pure white alabaster, it softly diffuses ethereal light while delicate etched motifs cast enchanting shadows, enriching the space with ambient warmth.
A sleek stem in a rich dark brass patina grounds the design with bold sophistication, making it as timeless as it is striking.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless + Alabaster |
| Body Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light Source | Integrated LED(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























