
The Story
This superb alabaster grand chandelier impresses with its large size, timeless design, and excellent condition. Hand-carved from a stunning block of alabaster, its black and translucent white veins create natural patterns that glow beautifully when the eight lights are on. The smooth surface and refined craftsmanship make it a true statement piece, while the strong black metal chains and canopy complete its elegant look. In person, its serene beauty is even more captivating than photos can show.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal / Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This superb alabaster grand chandelier impresses with its large size, timeless design, and excellent condition. Hand-carved from a stunning block of alabaster, its black and translucent white veins create natural patterns that glow beautifully when the eight lights are on. The smooth surface and refined craftsmanship make it a true statement piece, while the strong black metal chains and canopy complete its elegant look. In person, its serene beauty is even more captivating than photos can show.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal / Alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























