Original: $565.00
-65%$565.00
$197.75The Story
The Evander Gingko Chandelier combines nature's elegance with modern design. Inspired by gingko leaves, it features brass details and delicate glass orbs, creating a balanced blend of contemporary style and organic beauty. The soft glow from each globe adds warmth and invites a cozy atmosphere, perfect for living rooms, dining areas, or entryways, bringing nature-inspired luxury to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass, Ceramic |
| Frame Finish | Brass/Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Shade Finishes | White |
| Number of Lights | 10/12/16/18 |
| Light Source | G9 (EU, AU) and E12 (US, CA). (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Evander Gingko Chandelier combines nature's elegance with modern design. Inspired by gingko leaves, it features brass details and delicate glass orbs, creating a balanced blend of contemporary style and organic beauty. The soft glow from each globe adds warmth and invites a cozy atmosphere, perfect for living rooms, dining areas, or entryways, bringing nature-inspired luxury to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass, Ceramic |
| Frame Finish | Brass/Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Shade Finishes | White |
| Number of Lights | 10/12/16/18 |
| Light Source | G9 (EU, AU) and E12 (US, CA). (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























