The Story
Gem is the strong silent type. With his matte opal glass shade accentuating his bold geometric shape, he is a daring design detail in any space.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1"H x 5"W
DIAMETER 6"
OVERALL HEIGHT 12"
WEIGHT Allow for 10 LBS
BULBS (1) 12W LED Chip, 1200 Lumens, 3000K, 120V (Built-in LED)
DIMMABLE Yes (ELV dimmer or Triac Dimmer recommended)
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, Matte Opal White Glass
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Gem is the strong silent type. With his matte opal glass shade accentuating his bold geometric shape, he is a daring design detail in any space.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1"H x 5"W
DIAMETER 6"
OVERALL HEIGHT 12"
WEIGHT Allow for 10 LBS
BULBS (1) 12W LED Chip, 1200 Lumens, 3000K, 120V (Built-in LED)
DIMMABLE Yes (ELV dimmer or Triac Dimmer recommended)
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, Matte Opal White Glass
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























