Original: $880.00
-65%$880.00
$308.00The Story
The Gyro Crystal Chandelier takes inspiration from the mechanical beauty of early gyroscopic forms. A striking framework of aged metal rings encircles a traditional Georgian-style chandelier, merging industrial structure with refined crystal elegance.
Delicate cut-glass details and candle-style lights contrast beautifully against the richly weathered patina of our signature Antique Rust finish. Also available in Natural Metal with matching candleholders, this chandelier brings bold character and timeless romance to any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3/6/6/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Gyro Crystal Chandelier takes inspiration from the mechanical beauty of early gyroscopic forms. A striking framework of aged metal rings encircles a traditional Georgian-style chandelier, merging industrial structure with refined crystal elegance.
Delicate cut-glass details and candle-style lights contrast beautifully against the richly weathered patina of our signature Antique Rust finish. Also available in Natural Metal with matching candleholders, this chandelier brings bold character and timeless romance to any interior.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3/6/6/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























