Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50The Story
Handcrafted from luminous Spanish alabaster, the Halima Lighting Collection showcases the inherent beauty of natural stone. Integrated LED lights radiate a warm, ambient glow through each slab’s delicate veining, while the clean-lined suspension design adds a contemporary, weightless feel. A seamless fusion of artisanal craftsmanship and modern minimalism.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, steel cables, and brass accents on the canopy. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Handcrafted from luminous Spanish alabaster, the Halima Lighting Collection showcases the inherent beauty of natural stone. Integrated LED lights radiate a warm, ambient glow through each slab’s delicate veining, while the clean-lined suspension design adds a contemporary, weightless feel. A seamless fusion of artisanal craftsmanship and modern minimalism.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, steel cables, and brass accents on the canopy. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























