Original: $2,790.00
-65%$2,790.00
$976.50The Story
Clear glass living room ceiling lights coordinate balance between interior elements without overwhelming the overall look of a room. This glass fixture brings a feeling of serenity and enhances a modern ambience as a flush mount dining room light. The Jade pendant is made with various geometrical glass shapes with a similar look to a real Murano glass chandelier, creating a pleasurable visual effect. This round glass oversized flushmount chandelier made with 3 tiers of geometric shaped glass is the perfect choice for your transitional interior design. It’s modern and contemporary easily fitting into different interior décor styles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, K9 crystal glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Clear glass living room ceiling lights coordinate balance between interior elements without overwhelming the overall look of a room. This glass fixture brings a feeling of serenity and enhances a modern ambience as a flush mount dining room light. The Jade pendant is made with various geometrical glass shapes with a similar look to a real Murano glass chandelier, creating a pleasurable visual effect. This round glass oversized flushmount chandelier made with 3 tiers of geometric shaped glass is the perfect choice for your transitional interior design. It’s modern and contemporary easily fitting into different interior décor styles.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, K9 crystal glass |
| Finish | Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























