Original: $2,253.00
-65%$2,253.00
$788.55The Story
The Large Long Branch Flower Chandelier is an artisanal masterpiece that brings the raw, organic beauty of a virgin forest into the modern interior. Handcrafted with a branching brass body in a sophisticated black-dyed finish, this nature-inspired design is inspired by wild forest fruits to create a striking "Organic Modern" focal point. Customizable finish options are available, allowing for precise integration into "Quiet Luxury" design palettes.
The fixture balances significant structural presence with botanical vitality, serving as a soulful centerpiece for grand dining rooms or high-end living spaces.

Product Size
Size: L 45cm x H 1100cm / L 17.7″ x H 43.3″( G4*10 )

Size: L 90cm x H 220cm / L 35.4″ x H 86.6″( G4*10 )

Size: L 135cm x H 330cm / L 53.1″ x H 129.9″( G4*15 )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | High-Quality Brass & Artisanal Ceramic. |
| Finish | Dark Copper, Antique Copper, Blackened Bronze, Black, Light Copper, Copper, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/15 |
| Light Source | 12V G4 LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Large Long Branch Flower Chandelier is an artisanal masterpiece that brings the raw, organic beauty of a virgin forest into the modern interior. Handcrafted with a branching brass body in a sophisticated black-dyed finish, this nature-inspired design is inspired by wild forest fruits to create a striking "Organic Modern" focal point. Customizable finish options are available, allowing for precise integration into "Quiet Luxury" design palettes.
The fixture balances significant structural presence with botanical vitality, serving as a soulful centerpiece for grand dining rooms or high-end living spaces.

Product Size
Size: L 45cm x H 1100cm / L 17.7″ x H 43.3″( G4*10 )

Size: L 90cm x H 220cm / L 35.4″ x H 86.6″( G4*10 )

Size: L 135cm x H 330cm / L 53.1″ x H 129.9″( G4*15 )

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | High-Quality Brass & Artisanal Ceramic. |
| Finish | Dark Copper, Antique Copper, Blackened Bronze, Black, Light Copper, Copper, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/15 |
| Light Source | 12V G4 LED bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























