
Original: $2,453.40
-65%$2,453.40
$858.69The Story
Chandelier Lugano is a truly unique piece. This 5-light hanging pendant comes in an antique brass finish and features stylish geometric shades with inserts of translucent alabaster. Each lamp hangs on an antique brass chain that is adjustable in height.
Product Specifications
Width: 16 inches
Height: 28 inches
Required Lamp - 5 X E12
- Antique Brass Finish | Alabaster
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Chandelier Lugano is a truly unique piece. This 5-light hanging pendant comes in an antique brass finish and features stylish geometric shades with inserts of translucent alabaster. Each lamp hangs on an antique brass chain that is adjustable in height.
Product Specifications
Width: 16 inches
Height: 28 inches
Required Lamp - 5 X E12
- Antique Brass Finish | Alabaster
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
























