
Original: $1,998.00
-65%$1,998.00
$699.30The Story
Gold Alabaster chandelier is made of natural marble from Spain, each piece of marble is imported from Spain.3 tiers Alabaster Chandelier adopts 100 pieces of marble, 3 tier round design from the inside to the outside, simple and exquisite. The modern marble chandelier is a one-of-a-kind work of art, whether the light is on or off, you can see the unique and distinctive texture of each piece of marble.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Gold |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Gold Alabaster chandelier is made of natural marble from Spain, each piece of marble is imported from Spain.3 tiers Alabaster Chandelier adopts 100 pieces of marble, 3 tier round design from the inside to the outside, simple and exquisite. The modern marble chandelier is a one-of-a-kind work of art, whether the light is on or off, you can see the unique and distinctive texture of each piece of marble.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Spain Alabaster |
| Finish | Gold |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source Color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























