Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50The Story
This alabaster and brass table lamp is a true piece of art, bringing natural elegance and warm ambiance to any interior. The unique, freeform slab of alabaster is framed in sleek brass, highlighting the stone’s organic veining and translucency. When illuminated, the alabaster radiates a gentle, diffused glow, creating a serene atmosphere that is perfect for bedrooms, living rooms, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Iron |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This alabaster and brass table lamp is a true piece of art, bringing natural elegance and warm ambiance to any interior. The unique, freeform slab of alabaster is framed in sleek brass, highlighting the stone’s organic veining and translucency. When illuminated, the alabaster radiates a gentle, diffused glow, creating a serene atmosphere that is perfect for bedrooms, living rooms, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Iron |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























