
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50The Story
This modern branch chandelier is made of brass and Crystal Glass,The brass branches are all twisted and shaped by hand, to form a natural and organic look, decorated by the beautiful little coin shape glass. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/ 14/ 16/ 20 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This modern branch chandelier is made of brass and Crystal Glass,The brass branches are all twisted and shaped by hand, to form a natural and organic look, decorated by the beautiful little coin shape glass. It is an elegant, charming, looks like a blossom tree.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10/ 14/ 16/ 20 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























