
The Story
This bifurcated petal shaped crystal branch brass chandelier reflects its luxurious style in overall design, material and technology. It will stand out among many lighting styles. The brass lamp body is full of delicate petal shaped crystals, reflecting the perfect combination of lighting design and nature. Fine workmanship. Each chandelier is a unique art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystal |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10-18 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This bifurcated petal shaped crystal branch brass chandelier reflects its luxurious style in overall design, material and technology. It will stand out among many lighting styles. The brass lamp body is full of delicate petal shaped crystals, reflecting the perfect combination of lighting design and nature. Fine workmanship. Each chandelier is a unique art.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystal |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10-18 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























