Original: $1,090.00
-65%$1,090.00
$381.50The Story
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 Rose Alabaster Glass Tubes. With its 30 hand-blown Murano glass pieces, this chandelier will undoubtedly be a striking focal point in any room it is placed in. The frame comes standard in silver patina chrome (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and shiny chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Alabaster Pink |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This masterpiece of an Italian chandelier is adorned with 30 Rose Alabaster Glass Tubes. With its 30 hand-blown Murano glass pieces, this chandelier will undoubtedly be a striking focal point in any room it is placed in. The frame comes standard in silver patina chrome (as shown in the pictures), but it is also available in matte gold, shiny gold, and shiny chrome.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Alabaster Pink |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























