
Original: $2,450.00
-65%$2,450.00
$857.50The Story
Add elegance to your decor with our Murano chandelier. Crafted in traditional Italian style, this chandelier features 50 exquisite lattimo glasses, also known as ‘shells’, suspended in a sleek chrome frame adorned with 50 finely crafted glasses. This isn’t just a lamp; it’s a captivating piece of art that adds a timeless charm to any room.
Whether you place this crystal chandelier in a foyer, living room or dining room, its presence will immediately add a sense of elegance and refined taste.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | 9 × E14 + 1 × E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Add elegance to your decor with our Murano chandelier. Crafted in traditional Italian style, this chandelier features 50 exquisite lattimo glasses, also known as ‘shells’, suspended in a sleek chrome frame adorned with 50 finely crafted glasses. This isn’t just a lamp; it’s a captivating piece of art that adds a timeless charm to any room.
Whether you place this crystal chandelier in a foyer, living room or dining room, its presence will immediately add a sense of elegance and refined taste.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | 9 × E14 + 1 × E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























