The Story
This Murano Chandelier features 75 glasses in a stunning amber color, creating a warm and elegant glow in any room. Hand-crafted by skilled artisans in Murano, Italy, this drop-shaped chandelier adds a touch of luxury to your home. Illuminate your space with timeless beauty.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Murano Chandelier features 75 glasses in a stunning amber color, creating a warm and elegant glow in any room. Hand-crafted by skilled artisans in Murano, Italy, this drop-shaped chandelier adds a touch of luxury to your home. Illuminate your space with timeless beauty.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass. |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























