
Original: $2,690.00
-65%$2,690.00
$941.50The Story
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish
|
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish
|
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























