
Original: $3,684.62
-65%$3,684.62
$1,289.62The Story
Expertly handcrafted in Murano, Italy, this stunning chandelier boasts 242 pink Triedri prisms. The intricate design adds a touch of elegance to any room, while the high-quality craftsmanship ensures long-lasting beauty. Perfect for adding a pop of color and sparkle to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 17 (1 × E12 + 16 × E26) (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Expertly handcrafted in Murano, Italy, this stunning chandelier boasts 242 pink Triedri prisms. The intricate design adds a touch of elegance to any room, while the high-quality craftsmanship ensures long-lasting beauty. Perfect for adding a pop of color and sparkle to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 17 (1 × E12 + 16 × E26) (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
























