Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65The Story
The Nadia Glass Linear Chandelier redefines linear elegance for modern living. Swapping the opacity of alabaster for the brilliant clarity of hand-crafted hammered glass, this 42-inch fixture creates a mesmerizing aquatic light effect. Its elongated silhouette is designed to anchor large dining tables and kitchen islands, blending architectural precision with a shimmering, fluid aesthetic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Nadia Glass Linear Chandelier redefines linear elegance for modern living. Swapping the opacity of alabaster for the brilliant clarity of hand-crafted hammered glass, this 42-inch fixture creates a mesmerizing aquatic light effect. Its elongated silhouette is designed to anchor large dining tables and kitchen islands, blending architectural precision with a shimmering, fluid aesthetic.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Aged Brass, Oil-Rubbed Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























