Original: $2,609.00
-65%$2,609.00
$913.15The Story
Refine your interior setting with the sophisticated Nova Chandelier. This magnificent designer chandelier exudes elegance and luxury. The nickel-finished armature features a network of tapered facet frosted glass droplets, reflecting the light delicately once switched on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Nickel Finish w/ Frosted Glass Shade |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Refine your interior setting with the sophisticated Nova Chandelier. This magnificent designer chandelier exudes elegance and luxury. The nickel-finished armature features a network of tapered facet frosted glass droplets, reflecting the light delicately once switched on.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Nickel Finish w/ Frosted Glass Shade |
| Body Finish | Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























