Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50The Story
A series of hand blown leaves of frosted glass makes the Novida Chandelier a stunning focal point in your home décor. This inverted ceiling pendant looks amazing in your lounge or bedroom and really comes to life when it is illuminated. It contains 9 lamp holders and is suspended on a link chain in an antique brass finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Shade |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
![Novida Modern Glass Chandelier - [Brass] - Image 2](/images/manorlight.shop/images/product/novida-brass-chandelier-eichholtz-2.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Novida Modern Glass Chandelier - [Brass] - Image 3](/images/manorlight.shop/images/product/novida-brass-chandelier-eichholtz-3.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Novida Modern Glass Chandelier - [Brass] - Image 4](/images/manorlight.shop/images/product/novida-brass-chandelier-eichholtz-4.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Novida Modern Glass Chandelier - [Brass] - Image 5](/images/manorlight.shop/images/product/novida-brass-chandelier-eichholtz-5.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A series of hand blown leaves of frosted glass makes the Novida Chandelier a stunning focal point in your home décor. This inverted ceiling pendant looks amazing in your lounge or bedroom and really comes to life when it is illuminated. It contains 9 lamp holders and is suspended on a link chain in an antique brass finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Frosted Glass Shade |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

![Novida Modern Glass Chandelier - [Brass]](/images/manorlight.shop/images/product/novida-brass-chandelier-eichholtz-1.jpg)























