Original: $2,490.00
-65%$2,490.00
$871.50The Story
Beautiful statement Spanish Alabaster chandelier. This elegant light features a several alabaster tubes mounted on arms on a brass structure, creating an utterly mesmerising silhouette. This piece boasts an enchanting allure that will bring an industrial lux style to any room in the home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 21 |
| Light Source | Max. 9W E27 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Beautiful statement Spanish Alabaster chandelier. This elegant light features a several alabaster tubes mounted on arms on a brass structure, creating an utterly mesmerising silhouette. This piece boasts an enchanting allure that will bring an industrial lux style to any room in the home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Alabaster |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 21 |
| Light Source | Max. 9W E27 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

























