Original: $1,190.00
-65%$1,190.00
$416.50The Story
Pink Murano Glass Tronchi Chandelier with alabaster pink glass tubes. 36 large glass tubes in a star shape. The creation technique gives the glass an elegant texture.
Dimensions
- Size: Dia 22.8″(58cm) x H 23.6″(60cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Finish | Stainless Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Dimmable | Yes |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | Iridescent Glass |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pink Murano Glass Tronchi Chandelier with alabaster pink glass tubes. 36 large glass tubes in a star shape. The creation technique gives the glass an elegant texture.
Dimensions
- Size: Dia 22.8″(58cm) x H 23.6″(60cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Glass |
| Finish | Stainless Steel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Dimmable | Yes |
| Body Finishes | Nickel |
| Shade Finish | Iridescent Glass |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























