
The Story
This modern quartz crystal chandelier is a magnificent piece that elevates the aesthetics of any modern living space. The brushed brass metal finish of the frame complements the quartz crystal's natural form and adds an element of sophistication to the overall design. The adjustable suspension wire height makes it adaptable to varying ceiling heights. and customizable sizes make it suitable for rooms of all sizes.
Dimension:
- Overall: 23.6"SQ
- 59"L cord will be provided, please contact us if you need more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This modern quartz crystal chandelier is a magnificent piece that elevates the aesthetics of any modern living space. The brushed brass metal finish of the frame complements the quartz crystal's natural form and adds an element of sophistication to the overall design. The adjustable suspension wire height makes it adaptable to varying ceiling heights. and customizable sizes make it suitable for rooms of all sizes.
Dimension:
- Overall: 23.6"SQ
- 59"L cord will be provided, please contact us if you need more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
























