The Story
Skye Tiered Wall Lamp, Each shell is translucent in nature, allowing the light to radiate through for an intriguing effect. Bring a warm glow to your space and bring artistic serenity.
Note: If you need to buy two, please buy the size with this (*2) logo, the price of two together is more favorable.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Shell |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Size
- Size: Dia 40cm x H 58cm / ∅ 15.7″ x H 22.8″


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Skye Tiered Wall Lamp, Each shell is translucent in nature, allowing the light to radiate through for an intriguing effect. Bring a warm glow to your space and bring artistic serenity.
Note: If you need to buy two, please buy the size with this (*2) logo, the price of two together is more favorable.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Shell |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 bulbs |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Size
- Size: Dia 40cm x H 58cm / ∅ 15.7″ x H 22.8″


























