![Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] -](/images/manorlight.shop/images/product/tango-3-light-chandelier-eichholtz-1.jpg)
The Story
From illuminating your family dinners to casting light over a kitchen island, the Tango Chandelier is a stylish addition to your home interior. This functional 3-light pendant is a real statement fixture. Its uneven hanging clear glass globes bring depth to your decor, while the bronze-finished fixtures round out its Mid-Century Modern look.
Product Specifications:
- Diameter: 24 inches
- Height: 59 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
![Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] - - Image 2](/images/manorlight.shop/images/product/tango-3-light-chandelier-eichholtz-2.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] - - Image 3](/images/manorlight.shop/images/product/tango-3-light-chandelier-eichholtz-3.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] - - Image 4](/images/manorlight.shop/images/product/tango-3-light-chandelier-eichholtz-4.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
![Tango 3-Light Modern Brass Chandelier - [Brass/Bronze] - - Image 5](/images/manorlight.shop/images/product/tango-3-light-chandelier-eichholtz-5.jpg)
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
From illuminating your family dinners to casting light over a kitchen island, the Tango Chandelier is a stylish addition to your home interior. This functional 3-light pendant is a real statement fixture. Its uneven hanging clear glass globes bring depth to your decor, while the bronze-finished fixtures round out its Mid-Century Modern look.
Product Specifications:
- Diameter: 24 inches
- Height: 59 inches
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
























